Super Puchar Polski w baśkę i kopa - Kościańskie Stowarzyszenie Kopa Sportowego
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Super Puchar Polski w baśkę i kopa

Super Puchar Polski w baśkę i kopa.

W sobotę 26 maja br. w Hali  Sportowej w Borku wlkp. odbył się turniej o Super Puchar Polski w baśkę i kopa pod patronatem Banku Spółdzielczego w Jarocinie.

27 śmiałków zmierzyło się w sportowej rywalizacji z czterema odmianami popularnej Wielkopolsce i na Kaszubach gry zwanej baśką lub kopem. Jedną wspólną cechą  tych gier  jest to, że gra się szesnastoma kartami (asy, 10, damy i walety) a w poszczególnych odmianach hierarchia tych kart jest różna.

Rozegrano 4   rundy po 32 rozdania.  Każda  runda to  jakby inna gra. Dlatego stanowiło to pewne utrudnienie dla zawodników i wymagało pewnej elastyczności i zmiany sposobu myślenia.

W pierwszej rudzie grano w czerwoną baśkę, gdzie najsilniejszymi kartami są as i 10 kier(czerwień), tak jak u nas kiedyś się grało.

W drugiej rundzie zawodnicy zagrali w baśkę kaszubską, w której  hierarchia kart jest taka sama jak przy baśce czerwonej ale gra się z granami. To znaczy, że jest możliwość gry dodatkowych odzywek – gran i gran-du i wtedy najważniejsze  są walety.

Trzecia runda to czarna  baśka. Gra się  ją w okolicach Chełmży. W tym przypadku hierarchia kart jest  następująca : as trefl, as pik,   as kier i 10 kier potem kolejno są damy, walety i ryzyki (as i 10 karo). Obcymi są 10-tki  trefl   i  pik.

W naszego kopa zawodnicy grali w czwartej rundzie gdzie najsilniejszymi kartami są jak mówią kopiarze as i trzy dychy ( as kier, 10 trefl, 10 pik i 10 kier), następnie damy, walety, ryzyki i obce(asy trefl i pik).

Ostatecznie najwszechstronniejszym zawodnikiem okazał się Marian Jędryczka z Borku Wlkp. zwyciężając w turnieju zdobył Super Puchar Polski i główną nagrodę.

Na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Ratajczak a na trzecim Tadeusz Fabiś reprezentanci Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego.

Jako jedyna kobieta startująca w turnieju Elżbieta Baraniak z Jaraczewa  zajęła 4 miejsce.

W klasyfikacji par zwyciężył duet TEAM Jagoda Kościan – Grzegorz Ratajczak i Mariusz Staroń.

Wyprzedzili oni parę Elżbieta Baraniak i Mirosław Konieczny reprezentujących WLKS Borek Wlkp. oraz Tadeusza Fabisia i Stefana Nowickiego występujących w drużynie Czempiń.

Klasyfikację drużynową wygrał Czempiń w składzie : Tadeusz Fabiś, Tadeusz Śmichurski, Ireneusz Kaźmierczak i Stefan Nowicki. Na drugim miejscu turniej zakończył zespół WLKS Borek Wlkp. – Hieronim Tacka, Stefaniak Kazimierz, Elżbieta Baraniak i Mirosław Konieczny. Trzecie miejsce przypadło drużynie CENTRUM Kościan występującej w składzie : Adam Wysocki, Mirosław Kędziora i Oskar Walenciak. Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się TEAM Jagoda Kościan(Grzegorz Ratajczak, Mariusz Staroń, Bronisław Stachowiak i Zdzisław Majorek.